Remissvar i äktenskapsutredningen PDF Skriv ut
Måndag, 14 Januari 2008 18:42

Frånta kyrkan vigselrätten och inför könsneutralt civiläktenskap för alla, oavsett sexuell läggning. Det skriver förbundet Humanisterna i sitt remissvar på utredningen "Äktenskap för par av samma kön – Vigselfrågor, SOU 2007:17".


Humanisterna menar att civiläktenskap ska vara den enda juridiskt bindande formen för äktenskap. De som vill kan komplettera med en ceremoni tillsammans med exempelvis imamen, prästen, gurun, rabbinen, vännerna eller soluppgången.


Humanisterna menar att införandet av civiläktenskap är enda sättet att garantera alla pars likabehandling. Det skulle också ligga väl i linje med den delning av kyrka och stat som genomfördes redan 2000. I många länder världen över gäller redan civiläktenskap. Ett aktuellt exempel är det katolska Spanien som införde könsneutrala civiläktenskap 2005.


Partnerskap diskriminerande

Humanisterna anser att den äktenskapsliknande ordning med partnerskap som infördes för homosexuella par är diskriminerande. Om man på samma sätt hade haft en speciell vigselordning för funktionshindrade, särskilt intelligenta eller par som inte kan eller inte vill få barn, skulle det bli tydligt i sin osmaklighet. Själva inrättandet av specialregler för vissa grupper är ovärdigt ett civiliserat samhälle. Mot den bakgrunden beslöt till exempel Högsta Domstol i Sydafrika att undanröjde hindren för homosexuella att ingå äktenskap 2004. Humanisterna skriver också i sitt remissvar att kyrkan och andra trossamfund även i fortsättningen bör få värna sin teologi och sina dogmer, så länge de inte kränker andra människor.


- Religionerna är exkluderande till sin natur och bör även i fortsättningen få neka att hålla vigselceremonier för homosexuella, för personer från ett annat samfund eller vad det nu är som man inte kan tänka sig att acceptera: frånskilda, infertila, funktionshindrade, oomskurna, kvinnor som inte är oskulder m fl. Just därför är det absolut oacceptabelt av staten att lägga myndighetsutövning i deras händer, påpekar Christer Sturmark, förbundsordförande Humanisterna.


Yttrandet är skrivet av styrelseledamöterna Lena Andersson, författare och Ia Modin, jurist och skribent, efter förarbete utav Carl-Johan Kleberg.





Ladda ned remissvaret [PDF]