Kontakt
Stångtjärnsvägen 132
79174 Falun
Tel 023 10177
Mobil 0708 810178
Den här e-postadressen är skyddad från spam bots, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den
Presentation
Jag föddes 1940, är gift och har 4 barn och 5 barnbarn. Jag är professor emeritus i fysik från Högskolan Dalarna och sedan september 2008 professor vid och rektor för nystartade Strömstad akademi. Jag bor i Falun större delen av året men sommartid mestadels i Överby i norra Bohuslän.
Jag är medlem i Förbundet Humanisterna sedan den tid vi hette Humanetiska förbundet och är sedan hösten 2007 ordförande i lokalavdelningen Humanisterna Dalarna. Jag förordades samma höst till vigselförrättare av länsstyrelsen Dalarna och har sedan dess haft 25 vigslar. Jag har - när detta skrivs i november 2008 - också fungerat som officiant vid ett barnvälkomnande och två begravningar. Efter att hösten 2008 ha deltagit i Förbundet Humanisternas officiantutbildning känner jag mig nu beredd att åta mig uppdrag som officiant vid barnvälkomnande, vigslar och begravningar.
Min syn på livet och människan ligger nära den som Förbundet Humanisterna uttrycker och jag har stor förståelse för människors behov av ceremonier för att skapa både gemenskap och högtid. Humanisterna vill verka för att människor utan religiös tro under värdiga former ska kunna hålla högtider och ceremonier utan att blanda in gud och jag vill gärna medverka i utveckling av icke-religiösa ceremonier.
Innan ett barnvälkomnande eller en begravning äger rum vill jag träffa de närmast berörda för att vi gemensamt ska kunna göra ett program som känns rätt för den aktuella ceremonin. Tillsammans planerar vi innehållet i tal, musik, sång och dikt liksom vilka andra som kan tänkas vilja medverka i programmet. Jag kan också hjälpa till att hitta medverkande musiker om så önskas.
När jag utarbetat programmet för ceremonin och innehållet i vad jag som officiant ska säga, så vill jag gemensamt med de närmaste granska programmet och texten. Min förhoppning är att jag tillsammans med dem skapar en fin ceremoni som de närvarande kan minnas med glädje.
Vi kommer tillsammans överens om en rimlig ersättning för mitt arbete att förbereda och genomföra ceremonin. Som regel vill jag hålla mig till den ersättning som Humanisterna Stockholm har kommit fram till.
|